top of page

Uz. Gözde ACARAY
Psikolog, Hamile ve Doğum Terapisti
Doğuma Hazırlık Eğitmeni & Doula

gözde.jpg
Felsefem

 Doğuma hazırlık eğitimlerimizdeki temel felsefe, çocuk doğurmanın kadınlar için normal, doğal  ve sağlıklı bir işlev olduğudur.

"Fizyolojik yasaya göre, bedenin tüm doğal, normal işlevleri tehlike veya acı olmadan gerçekleşmektedir. Normal, sağlıklı kadınlar ve onların sağlıklı bebekleri için doğum doğal ve normal bir fizyolojik işlevdir.

Dolayısıyla, sağlıklı bebekler taşıyan sağlıklı kadınların tehlike veya acı olmadan güvenle doğurabilecekleri sonucuna varabiliriz."

Dr. Jonathan Dye, 1891

Hikayem

2017 yılında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü, 2018 yılında Berlin Spor Akademisi Köln Üniversitesi Egzersiz ve Spor Psikolojisi eğitimi ve 2019 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Üstün Zekalılar Zihin Engelliler Bölümü Özel Eğitim Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans programını tamamladım.

Halen ; Doktora sürecime Amerika’daki University Of Costa Rica Nöropsikoloji alanında devam etmekteyim.

 

Master programım boyunca Özel Eğitim Merkezinde stajyer psikolog olarak deneyim kazanmak amaçlı staj yaptım ve yaklaşık 5yıl boyunca aktif olarak sahada çalışma deneyimi kazandım. 2019 yılları arasında Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağlı Mehmet Reis Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezinde kısa süreli gönüllü psikolog olarak özel gereksinimli bireyler ve aileleri ile bireysel gözlem yaptım. Aileler ve özel gereksinimli bireylere nefes egzersizleri düzenledim.

 

Psikoloji alanında yaptığı çalışmalarla yurtdışında çeşitli üniversiteler ile bağlantılı çalıştım.

Avrupa birliği projelerinde Amerika, Polonya, Almanya ve Finladiya gibi ülkelerde geliştirici projeler içinde yer aldım.

 

2019 yılında İstanbul Doğum Akademisinde Doğum Psikolojisi üzerine eğitim almaya başladım. Doğumun anne-baba ve bebek üzerindeki doğum sonrası üzerinde ki süreçlerini inceleyerek, daha sağlıklı ve travmasız doğumların olmasına destek verebilmek adına bu alanı seçtim. Doğum Terapisti ünvanımı aldıktan sonra Kıbrıs'da bir ilk olan DO&Bem ''Doğuma ve Bebeğe Hazırlık Merkezi '' 'de aktif olarak eğitim vermeye ve proje geliştirmeye başladım.

Eğitimlerim
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü B.S.c 2012 - 2016

Yakın Doğu Üniversitesi

KÜstün Zekalılar Zihin Engelliler Bölümü Özel Eğitim Ana Bilim Dalı M.Sc 2017 -2019

"Hayalim, nerede olursa olsun her kadının kendisi ve bebeği için gerçekten güvenli, rahat ve tatminkar bir doğumun sevincini yaşamasıdır."
Marie F. Mongan

University Of Costa Rica

Cognitive neuroscience and clinical neuropsychology

Ms./ Ph.D 2020- halen

İstanbul Doğum Akademisi

Uluslararası Doğuma Hazırlık Eğitmeni, Hamile & Doğum Psikoloğu, Doula, 2021 - Sertifikasyon sürecinde

“Doğal yolla ve acı olmadan doğurmanın mümkün olmadığını söyleyenler: Peki ya  biz haklıysak ?
Lorne R. Campbell, Tıp Doktoru

Gözde ACARAY

Uz. Psikolog, Doğuma Hazırlık Eğitmeni,

Doğum Psikoloğu & Doula

bottom of page