top of page

Elay'ın Keşkesiz Doğum Hikayesi

05/03/ 2017

Daha lise dönemimde ablamın doğumuyla birlikte tanıştım doğumla! Ablam normal doğumu denemiş fakat doğumu sezaryen ile son bulmuştu. O gün yaşadıklarımız, doğum ile ilgili özellikle de normal doğum ile ilgili ürperti ve korku hissetmeme sebep oldu.

 

Hissettiğim korku sebebiyle de doğumu ve doğum anını düşünmemeye başladım. Sonra yıllar geçti evlendim ve hamile kalmaya karar verdim. Hamile olduğumu öğrendiğimde eşim ile birlikte çok ama çok mutlu olduk. Ama o güne kadar düşünmeye bile korktuğum doğum ile karşı karşıyaydım.

 

Araştırmaya başladım ve Facebook’ta Zehra’nın eğitimlerini gördüm. Eşime de anlattım ve eğitime kayıt yaptırdım. Zehra ile ilk konuşma 17.haftalık hamile iken oldu ve eğitime başladık. 

       

Daha ilk dersten normal doğumun anne-baba-bebek dostu olduğunu anladık. Halk içerisindeki yanlışların farkına  vardık ve normal doğuma çok sıcak bakmaya başladık. Yine eğitimde doğumuma sahip çıkmayı, bedenime ve bebeğime güvenmeyi öğrendim. Doğuma dair bütün endişelerimi sildim.    

Çünkü doğum beni cennet kokulu prensesime kavuşturacaktı. Normal doğumu destekleyen hamilelik pilatesi, yoga ve yürüyüşler yaparak çok keyifli bir 9 ay geçirdim. Beslenmeme de dikkat ettim. Hamilelik boyunca normal doğumu destekleyen bir ekiple çalıştım. (Doktorum Mustafa Sakallı, Ebemiz Dila Hanım, Çocuk Doktorumuz Mehmet Salih Bağzıbağlı, Doulam Zehra Aysen, Fizyoterapist Gizem Devaşan ve yoga hocam Ebru..)

Doğum öncesinde doulamızın yönlendirmesi ile eşim ile birlikte doğum tercihlerimizi belirledik. Ve doğum tercihlerimizi Doktorumuz Mustafa Sakallı ile paylaştık. Doktorumuz bizi anlayış ile karşıladı.

       Tam 39. Haftada 04/03/2017 sabah saat 10.00 hafif adet ağrısı gibi ağrılar ile uyandım. Eşime seslendim ve doulamız Zehra’yı aradık. Ona bilgi verdikten sonra hafif kahvaltı yaptık. Kasılmalarım devam etmekte ve sıklaşmakta idi. Saat öğlen 13.00’da kasılma sıklığı 4 dk inmesi ile doktorumuza haber vererek hastahaneye gittik. Yapılan kontrollerden sonra daha doğumun başlamadığını öğrendik ve eve geri geldik. Doulamız ile her an  konuşmakta ve mesajlaşmak ta idik. Evde Pilates ve yogada  öğrendiğim bütün rahatlatıcı hareketleri yapmakta pilates topu ile sporlarıma devam etmekteydim. Sevgili eşim de eğitim de öğrendiğimiz masajları bana uygulayarak beni rahatlatmakta ve enerjik olabilmem için yiyebileceğim hafif yemekler (çorba, muhallebi.. vs) yapıp rahatlığımı sağlamaktaydı. Eşimde doğumda olmazsa olmazım ve her an yanımda olan kişiydi.

    Kasılmalar kuvvetlenerek devam etti fakat çok sıklaşma yoktu. Gece saat 23.00 suyum açıldı ve o an kasılmalarım şiddetlenmeye başladı. Eşim doktorumuzu ve doulamızı aradı. Aldığımız eğitim doğrultusunda doğumun başladığını bilmekteydim. Doktorumuz hemen hastahaneye gelin dedi. Eşim ile çok heyecanlıydık çünkü kızımıza kavuşmamıza çok az kalmıştı. Hastahanede kontrollerimiz yapıldı her şey yolunda idi. Kasılmalarım şiddetlenmeye başladı ve doktorumuz bebeğimizin baş geliş anomalisi olduğunu ve bebeğin başının kemiğin üstüne yerleşmiş olduğunu bu sebeple kasılmaları daha şiddetli hissediyor olduğumuzu konuştuk. Doktorumuz, normal doğum  için şansımız olduğunu fakat sürecin uzamasından kaynaklı epidural verilmesinin beni rahatlatacağını açıkladı.. Bizde doktorumunuz önerisiyle, epidüral alarak normal doğum için şansımızı deneme kararı aldık! Bu süreçte doktorum ve ekibi her an yanımdaydılar.

Doulam sayesinde (bizi önceden hazırladığı için) sakindin. Nefeslerime, sporuma odaklanarak rahatlamaya çalıştım ve tabi ki canım eşim ve doulamın masajları ile çok rahatladım. Doktorum ve ekibini de dinledim. Onların söylediği nefesleri yapmaya gayret ettim. Sabah 8-9 cm açıklığa ulaşmıştık fakat bebek başı halen kemiğin üstünde idi. Doktorum kontrolümüzü yapıp itme ile doğumu deneyeceğimizi söyleyip yine bana moral verdi. Doktorum bana söylememesine rağmen eşime sezaryen ihtimalinin de mevcut olduğunu söylemiş.

Doğumhaneye götürüldüğümde çok heyecanlıydım. Doğumhanede doktorum ve ekibi doğum esnasında bebeğe destek vererek anne karnında doğru pozisyonu alması için bebeği döndürdüler. Ardından 2 defa kasılma ve itmeyi geçirdim.

Doktorum bana bebeğimizin saçını göstererek sen yapacan, bana kadının gücünü göster dedi! O an kendimi inanılmaz hissettim! Bebeğimin gelmesi bana bağlıydı. O an inanılmaz bir güç hissettim ve bu güçle ittim. Ve doktorum bebeğimi kucağıma verdi. 05/03/2017 tarihinde sabah saat 09.14. Eşim ile ağlıyorduk.

Bebeğime ilk ben dokundum inanılmaz bir duyguydu.

Ben keşkesiz bir doğum geçirdim.

Bana normal doğum fırsatını veren, tercihlerime saygı duyan Dr. Mustafa Sakallı ve ekibiydi. İyiki onlarla çalıştım. Ve iyi ki eğitime gidip Zehra ile tanıştım... Benim doğumum ile ilgili kötü bir anım yok. İyi ki Dr.Mustafa Sakallı ve ekibi ile çalıştım...

İyiki Doulamız Zehra’yı tanıdım ve çalıştım. 

 

İyi ki... İyi ki...

Sevgilerimle,

Elay Arık Yusuf

bottom of page