top of page

Gözde ACARAY

zehra.jpeg
Felsefem

 Doğuma hazırlık eğitimlerimizdeki temel felsefe, çocuk doğurmanın kadınlar için normal, doğal  ve sağlıklı bir işlev olduğudur.

"Fizyolojik yasaya göre, bedenin tüm doğal, normal işlevleri tehlike veya acı olmadan gerçekleşmektedir. Normal, sağlıklı kadınlar ve onların sağlıklı bebekleri için doğum doğal ve normal bir fizyolojik işlevdir.

Dolayısıyla, sağlıklı bebekler taşıyan sağlıklı kadınların tehlike veya acı olmadan güvenle doğurabilecekleri sonucuna varabiliriz."

Dr. Jonathan Dye, 1891

Hikayem

1985 Lefkoşa doğumluyum. 2009 yılında Yakın Doğu Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca farklı çocuk-gelişim merkezlerinde ve rehabilitasyon merkezlerinde gönüllü olarak çalışmalar yapıp, aile bilgilendirmeleri ve kurum içi eğitimleri destekleyici eğitimlerde yer aldım. 2008 yılında İstanbul Bakırköy Sinir ve Ruh Hastalıkları Hastanesinde klinik stajını tamamladım.

 

2009-2015 yılları arasında Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağlı Mehmet Reis Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezinde kurum psikoloğu olarak engelli bireyler ve aileleri ile bireysel çalışmalar yapmaya başladım. Bu merkezde, kendini kabul, öz-güven, dikkat eksikliği, yas, hiperaktivite, öfke kontrolü, sosyalleşme becerileri ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi ile ilgili çeşitli çalışmalara öncülük ettim. Yetişkin engellilerle ya da kronik rahatsızlıklar yaşayan hastalarda yaşanan psikolojik durumlar, depresyon, kaygı bozuklukları, hasta psikolojisi, panik atak vb. konularda yine kurum içi çalışmalar gerçekleştirdim.

 

2012 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans programını bitirmemin ardından Kişisel Gelişim & Psikoterapi Merkezi’ni kurarak burada;  Bireysel Terapiler (kişisel gelişim, iletişim sorunları, öfke bozuklukları veya depresyon, kaygı bozuklukları, hasta psikolojisi, panik atak vb.), Aile İlişkileri ve Boşanma, Ergenlerde ve çocuklarda yaşanan Korku ve Kaygı Bozuklukları, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı gibi konularda çalışmalarımı sürdürmeye hala devam etmekteyim.

 

2014 yılında başlamış olduğum İstanbul Doğum Akademisi’nde almış olduğum yoğun eğitimlerle Doğum Psikolojisi üzerine uzmanlaşmış ve doğumun hem kadın üzerinde ki hem de anne ve bebek bağlanması üzerinde ki etkilerini inceleyerek, daha sağlıklı ve travmasız doğumların olmasına destek verebilmek amacı ile 2015 yılında ülkemizde bir ilk olan "do&bem" Doğuma ve Bebeğe Hazırlık Merkezi'ni kurdum.  2018 Şubat ayında  Isppm e.V. Uluslararası Perinatal Psikoloji ve Tıp Derneği (International Society for Pre- and Perinatal Psychology and Medicine)’ne üye olmaya hak kazandım.

2015 yılından bu yana eğitimlerimizi daha profesyonel bir kadro ile adanın her yanına ulaştırabilme hayali ile yolumuza devam etmeye ve bebek bekleyen, aile olmaya hazırlanan çiftler için Doğuma Hazırlık Eğitimleri, Emzirme ve Bebek Bakımı Eğitimleri, Hamile ve Doğum Terapisi, Doula (doğum destekçiliği) hizmetlerini, çocuklarda uyku eğitimini, gelişim dönemlerini içeren eğitimlerle yine anne ve baba adayları için uluslararası standartlarda sunmaya devam ediyoruz.

2022 yılında Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesinde başlamış olduğum Doktora Programına şu an hala devam etmekteyim...

Eğitimlerim
"Hayalim, nerede olursa olsun her kadının kendisi ve bebeği için gerçekten güvenli, rahat ve tatminkar bir doğumun sevincini yaşamasıdır."
Marie F. Mongan
Yakın Doğu Üniversitesi

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü B.S.c 2004 - 2008

Yakın Doğu Üniversitesi

Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı M.Sc 2010 -2012

“Doğal yolla ve acı olmadan doğurmanın mümkün olmadığını söyleyenler: Peki ya  biz haklıysak ?
Lorne R. Campbell, Tıp Doktoru

İstanbul Doğum Akademisi

Uluslararası Doğuma Hazırlık Eğitmeni, Hamile & Doğum Psikoloğu, Doula, 2014 - 2016

bottom of page