top of page

Uzm. Hatice Özoğluöz
Gelişim Psikoloğu

hatice.jpeg
Felsefem

 Doğuma hazırlık eğitimlerimizdeki temel felsefe, çocuk doğurmanın kadınlar için normal, doğal  ve sağlıklı bir işlev olduğudur.

"Fizyolojik yasaya göre, bedenin tüm doğal, normal işlevleri tehlike veya acı olmadan gerçekleşmektedir. Normal, sağlıklı kadınlar ve onların sağlıklı bebekleri için doğum doğal ve normal bir fizyolojik işlevdir.

Dolayısıyla, sağlıklı bebekler taşıyan sağlıklı kadınların tehlike veya acı olmadan güvenle doğurabilecekleri sonucuna varabiliriz."

Dr. Jonathan Dye, 1891

Hikayem

1993 Güzelyurt doğumluyum.  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (KKK) Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra uzmanlığını, Hollanda Maastricht Üniversitesi’nde Gelişim Psikolojisi üzerine yaptı. ODTÜ’de okuduğu yıllarda, Algım Özel Eğitim Merkezi’nde, özel ihtiyaçları olan çocuklarla gönüllü çalıştı. Ayrıca, İstanbul Hümanite Psikiyatri ve Tıp Merkezi’nde ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi‘nde staj programını tamamladı.

 

‘Master Kids’ kurumunda (KKTC), çocukların eğlenerek öğrenebilmeleri için ortam yaratmaya, hayatı dokunarak ve oynayarak keşfetmelerine destek olmayı hedefleyen bir kurumda eğitici olarak çalıştı. Kurumda çalıştığı süre boyunca, adanın çoğu bölgesindeki kreş ve okulları gezerek, farklı kültürel geçmişe sahip çocuklarla tanışma ve farklı ihtiyaçları olan çocuklarla çalışma imkanı oldu. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği, otizm tanıları almış çocuklarla eğitici olarak çalışma fırsatı bulmanın yanı sıra okula uyum sağlama sürecinde çocuklara destek oldu.

Oyun Terapisi ve Çocuk resimlerini yorumlama alanlarında uygulayıcı sertifikası bulunmaktadır. 

‘Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel ve Davranışçı Terapi’ eğitimini Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneğinden aldı. Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği tarafından düzenlenen, ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’ eğitimi devam etmektedir. Terapist olma yolculuğu, Prof.  Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından verilen süpervizyon eğitimi ile sürecektir. 

Şu anda; Kişisel Gelişim ve Psikoloji Merkezi’nde Gelişim Psikoloğu olarak çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmalarını sürdürmektedir. 

Çeşitli markalarla iş birliği yapmakta, ebeveynlere, öğretmenlere ve psikoloji öğrencilerine yönelik seminerler düzenlemektedir. 

Ayrıca, çocuklara ve ebeveynlere yönelik atölye ve oyun grupları düzenlemektedir.

Eğitimlerim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü B.S.c 2011- 2016

Maastricht University 

Gelişim Psikolojisi M.Sc 2016 - 2017 

"Hayalim, nerede olursa olsun her kadının kendisi ve bebeği için gerçekten güvenli, rahat ve tatminkar bir doğumun sevincini yaşamasıdır."
Marie F. Mongan
“Doğal yolla ve acı olmadan doğurmanın mümkün olmadığını söyleyenler: Peki ya  biz haklıysak ?
Lorne R. Campbell, Tıp Doktoru

Hatice ÖZOĞLUÖZ

Uz. Gelişim Psikoloğu,

Cognitive Temelli Oyun Terapisti

bottom of page