top of page

Dr. Serpil DURAN
Hemşire, Ebe, Emzirme Danışmanı

thumbnail_SERPİL DURAN -6.jpg
Felsefem

 Doğuma hazırlık eğitimlerimizdeki temel felsefe, çocuk doğurmanın kadınlar için normal, doğal  ve sağlıklı bir işlev olduğudur.

"Fizyolojik yasaya göre, bedenin tüm doğal, normal işlevleri tehlike veya acı olmadan gerçekleşmektedir. Normal, sağlıklı kadınlar ve onların sağlıklı bebekleri için doğum doğal ve normal bir fizyolojik işlevdir.

Dolayısıyla, sağlıklı bebekler taşıyan sağlıklı kadınların tehlike veya acı olmadan güvenle doğurabilecekleri sonucuna varabiliriz."

Dr. Jonathan Dye, 1891

Hikayem

1989 Bodrum doğumluyum. Lisans eğitimimi 2010 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Ebelik bölümünde tamamladım. Lisans hayatım boyunca kadın doğum ve yenidoğanla ilgili bir çok eğitim ve kurslara katıldım. 2005-2010 yılları arasında doğum evleri, çocuk hastanesi, üniversite hastanesi, sinir ve ruh hastalıkları hastanesi ile birçok devlet hastanesinde stajımı tamamladım.

2008- 2010 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde sözleşmeli yarı zamanlı ebe olarak çalıştım. 2010 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi açılmasıyla birlikte Kıbrıs’ a geldim. 2010- 2012 yılları arası çeşitli yataklı servis ve yoğun bakımlarda klinik hemşiresi olarak görev yaptım.

2012-2021 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde (Yenidoğan Yoğun Bakım, Doğumhane, Çocuk Hastalıkları/Doğum ve Kadın Hastalıkları Servisinde) sorumlu hemşire, süpervizör ve emzirme danışmanı olarak görev yaptım. Bu süreçte belli dönemlerde gebe okulu eğitimlerinde yer aldım. Alanım ile alakalı bir çok uluslararası ve ulusal kongre, sempozyum, toplantı ve kurslara katılmış bulunmaktayım. Ebelik ve hemşirelikle ilgili derneklere üyeliğim ve ‘’yeni doğan, anne sütü, emzirme, doğum/doğum sonrası bakım, normal doğum, sezaryen’’ konuları ile ilgili çalışmalarım bulunmaktadır. 2020 yılı itibariyle Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ nde Doğum/Kadın Sağlığı ve Hastalıkları ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları derslerini vermeye devam etmekteyim. Sağlık kurumlarına, ailelere ile öğrencilere yönelik bireysel ve grup eğitimleri (emzirme danışmanlığı, bebek bakımı/masajı, doğuma hazırlık eğitimi, infertilite eğitimi gibi) yapmaktadır.

Eğitimlerim
Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Sağlık Meslek Yüksekokulu Ebelik Bölümü B.S.c 2005 - 2010

Yakın Doğu Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği M.Sc 2010 -2012

Sertifikalar

Emzirme Danışmanlığı Sertifika Programı

Yakın Doğu Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği PhD 2018 - halen

Doğuma Hazırlık Sınıfı Eğitici Eğitimi

Neonatal Resüsitasyon Programı Uygulayıcı Sertifikası

İlkyardım Eğitim Programı, Resüsitasyon Programı İlkyardımcı Sertifikası

İnfertilite (Doğurganlık) Destek Sertifika Programı

İnfertilite (Doğurganlık) Destek Sertifika Programı

Dr. Serpil Duran

Dr. Hemşire, Ebe

Emzirme Danışmanı

bottom of page